Düğün Fotoğrafçılığı

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir fotoğraf dalı düğün fotoğrafçılığı.Düne kadar sadece stüdyolarda 1-2 saatlik çekimlerle sınırlı olan, gelinin sandalyede oturduğu, damadın elini müstakbel eşinin omzuna dayadığı, stüdyoya hapsedilmiş düğün fotoğrafları devri  kapanıp yerini açık hava ve belgesel düğün fotoğrafçılığına bırakmaya başladı.

Son on yıldır yaygınlaşan bir çekim türü olan belgesel düğün fotoğrafçılığını kimler yapabilir, kimler yapamaz, ne tür ekipmanlara ihtiyaç vardır, ışık ve mekan kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Sizler için bu soruların yanıtını Düğün Fotoğrafçısı Özkan Taşkıran ile yaptığımız söyleşide bulabilirsiniz.


Belgesel Düğün Fotoğrafçılığı nedir?

Belgesel düğün fotoğrafçılığı konsepti Amerika ve Avrupa’da doğup gelişen ve ülkemizde son 10 yıldır tercih edilen bir tarz.
Stüdyo fotoğrafçılarının açık havada çekim yapmaya başlaması, gerekli eğitimleri alıp bu işe gönül veren yeni fotoğrafçıların olması belgesel düğün fotoğrafçılığının ülkemizde hızla büyümesine neden olmuştur. Yalnız burada küçük bir ayrıntı var, stüdyo yerine dış mekanlarda yapılan 1-2 saatlik çekimi belgesel düğün fotoğrafçılığı ile karıştırmamak  gerekiyor. Bu iki çalışma birbirinden ayrı işlerdir.
Belgesel düğün fotoğrafçılığı düğün gününün tamamının fotoğraflarla hikayeleştirilmesi işidir.Burada fotoğrafçının yapması gereken günün akışının ötesine geçerek bulunduğu ortamın içine kaynaması, hareket ve davranışların arkasında yatan duyguları yakalamalısıdır. İşte bu noktada fotoğrafçının sunduğu eser, günün akışını klişe bir şekilde görüntüleme monotonluğundan çıkartır.
Bir düğün fotoğrafçısı olabilmek için mesleğinizin ötesinde insanların o anki duygularını çok iyi analiz etmeniz gerekmektedir.
Çekim yapıcağınız çiftin o günkü heyecanını ve telaşını kendi telaşınız gibi görebiliyorsanız, benzer duyguları yaşayabiliyorsanız eğer başarılı bir düğün fotoğrafçısı olabilirsiniz.

Peki bir Belgesel Düğün Fotoğrafı çekebilmek için fotoğrafçının hazırlığı ve dikkat etmesi gerekenler neler olmalıdır?

Öncelikle güzel fotoğraflar için güzel bir ekipmana ihtiyacınız var. Kameranın arkasındaki kadar kameranın da  önemi büyük.
Çantanızda 3 tip lens bulundurun. Geniş açı,tele ve portre lensler.
Ve dış mekan çekimlerde olmazsa olmaz reflektörler Çekimlerinizi aksesuarlar ile süslemek isterseniz gelin şemsiyesi,balon,bisiklet vb.. materyaller de kullanabilirsiniz.
Ekipmanınızda herşey yedekli olsun, ikinci bir fotoğraf makinesi, tam dolu piller,hafıza kartlarını hazır bulundurun.

Müşteri istekleri nelerdir, istediğiniz  görüntüyü kabul ettirebiliyor musunuz?

Düğün günü öncesinde çiftlerle buluşup sohbet ediyoruz. Düğün günü için program yapıp tüm detaylar üzerine konuşuyoruz.Böylelikle düğün günü, çekimi çok daha rahat ve samimi bir atmosferde gerçekleştirebiliyoruz.
Bu tanışma sayesinde çiftleri daha iyi tanıyarak tarzları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra konsepti birlikte belirliyoruz.Genelde çiftler doğal, samimi, eğlenceli, romantik, kareler istiyorlar.Çiftlerin tarzına uygun konsepte bir çalışma oluşturmak,onların isteklerine cevap vermek ve düşlediğiniz görüntüyü kabul ettirme aşamaları bu noktada gerçekleşiyor.

Işık ve mekan kullanımı ile ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

Düğünün yapılacağı mekanı düğün gününden önce düğün saatine yakın saatlerde ziyaret ederek gerekli kontrolleri  yaparak avantaj sağlayın.
Işığın koyu düştüğü alanlar, çekim için kullanılacak yerlerin belirlenmesi, flaş kullanımına müsait olup olmadığı, çiftin izleyeceği yürüyüş yolu.. gibi detayları yerinde kontrol ederek çekim gününe hazırlıklı başlayabilirsiniz.
Kapalı alanlarda ışık yoğunluğu az olduğundan düşük diyafram aralıklarında çekim yapmak ve  flaş kullanımında sektirme tekniğini tercih etmek en doğru tercih olacaktır.
Mümkün oldukça gün ışığından faydalanmaya çalışın, pencere ve kapılardan süzülen ışık fotoğraflarınızda güzel bir etki bırakacaktır.
Arka planda gürültüye sebep olacak görüntülerden kaçının, mecbur kaldığınız durumlarda açık diyafram aralıklarında çekim yaparak alan derinliğini yoğunlaştırarak bu gürültülerden kurtulun.
Yaprak aralarından süzülen gün ışığı,ışığın bir kısmının gelmesine engel olan bir  duvar vb..durumlarda çiftin yüzlerine ışık ve gölge bölge bölge düşecek ve doygun bir ışıkta çekim yapmanızı engelleyecektir.
Çekimi yaparken; ışığın çiftin yüzüne parça parça düşmemesine dikkat  edin.
Gün ışığından tam faydalanamadığınız noktalarda reflektör ile koyu kalan bölgeleri besleyerek bir ışık dengesi sağlayabilirsiniz.

* Bu yazı daha önce digital photoline dergisinin Ağustos – Eylül 2011 tarihli sayısında ve TechnoToday web sitesinde yer almıştır.

About the Author

1981 yılında İstanbul’da doğan Özkan Taşkıran 1996 yılında başladığı fotoğrafçılığa 2010 yılında www.ozkantaskiran.com , 2011 yılında Düğün Günü Fotoğrafçısını kurmuştur.